Jeśli jesteś jak większość ludzi, korzystanie z jakiejś drabiny wokół domu jest cotygodniowym, jeśli nie codziennym wydarzeniem, obejmującym zadania tak podstawowe, jak pobieranie towarów z górnej półki szafy, po sprawdzanie rynien dachowych pod kątem wycieków. A ponieważ tak wiele wypadków domowych obejmuje drabiny (szacuje się, że każdego roku zdarza się ponad dwa miliony wypadków, włączając te niezgłoszone lub niewymagające wizyty lekarza), mądrze będzie czytać dalej, aby dowiedzieć się o wszystkich różnych rodzajach drabiny używane w domu i jak z nich korzystać.

Zastanów się, ile jest różnych typów drabin: schodki, drabiny rozstawne, drabiny rozsuwane, drabiny teleskopowe, składane drabiny wielofunkcyjne… masz rację. Bezpieczne użytkowanie drabiny zależy od zastosowania odpowiedniego rodzaju drabiny do wykonywanej pracy.

Dzisiejsze drabiny są dostępne z lekkich i mocnych materiałów, w przeciwieństwie do dawnych drabin drewnianych. Nowoczesne drabiny są zwykle wykonane z aluminium i włókna szklanego i mają zwykle ząbkowane szczeble zapewniające odporność na poślizg. Oprócz tego, że są lekkie, drabiny z włókna szklanego mają nieprzewodzące szyny boczne, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo podczas pracy przy elektryczności.

Biorąc pod uwagę częste zapotrzebowanie na to narzędzie, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie, jak bezpiecznie wybrać odpowiednią drabinę do wykonywanej pracy. Ten samouczek nakreśli i rozszerzy niektóre z zalecanych kwestii związanych z wyborem odpowiedniej drabiny, zgodnie z sugestią Marca Mariniego, dyrektora zarządzania produktem w firmie Werner Co, lidera w branży produkcji i dystrybucji drabin i sprzętu wspinaczkowego.

Przyjrzyjmy się pięciu kluczowym kwestiom podczas prawidłowego wyboru drabiny:

• Wybór odpowiedniego typu drabiny.
• Dobór odpowiedniej wysokości i zasięgu drabiny.
• Dobór odpowiedniego obciążenia drabiny.
• Dobieranie odpowiedniej manewrowości.
• Bezpieczeństwo na drabinie.

Wybór odpowiedniego typu drabiny
Drabiny przeszły długą drogę pod względem wygody i bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniej drabiny jest wybór odpowiedniego stylu drabiny. Drabiny występują w pięciu głównych typach, chociaż istnieją pewne różnice w tych stylach. Te pięć typów obejmuje:

• Drabina jednosekcyjna
• Drabina
• Drabinka wysuwana
• Drabina teleskopowa
• Wielofunkcyjna drabina

Drabina jednosekcyjna
Tak, to jest drabina twojego dziadka. Drabina jednosekcyjna, używana od tysięcy lat, jest przydatna w prostych zastosowaniach na równym podłożu, w których góra drabiny jest oparta bezpośrednio o przedmiot. Zaletą tej drabiny jest to, że jest to najlżejsza drabina dostępna dla danej długości. Wadą jest to, że ponieważ jest to pojedyncza sekcja, jest to jednocześnie najdłuższa drabina dla tej długości.

Drabina składana
Drabina to jednoczęściowa drabina o stałej długości z wbudowanymi nogami stabilizującymi, która umożliwia zastosowanie w trybie wolnostojącym. Nogi składają się kompaktowo do przechowywania. Drabiny rozstawne są dostępne z aluminium, włókna szklanego i drewna.

Drabinka wysuwana, przedłużana
Drabina wysuwana to konstrukcja, która umożliwia kaskadowe rozłożenie szeregu drabin jednosekcyjnych, umożliwiając większy zasięg drabiny w drabinie, która wymaga mniej miejsca do przechowywania. Zazwyczaj drabina rozsuwana ma dwie pojedyncze sekcje, ale kompaktowa drabina rozsuwana, taka jak ta wyprodukowana przez firmę Werner, Co. ma konstrukcję trzyczęściową, która zapewnia łatwiejsze przechowywanie i wymaga mniejszej długości składowania. Standardowe drabiny rozsuwane są dostępne z aluminium, włókna szklanego i drewna. Kompaktowe drabiny rozsuwane są dostępne z włókna szklanego i aluminium.

Drabina teleskopowa
Drabina teleskopowa to najnowsza innowacja w drabinach i jest podobna do drabiny rozsuwanej, z wyjątkiem tego, że szczeble składają się, aby uzyskać jeszcze mniejszą powierzchnię magazynową. Drabiny teleskopowe są dostępne w wersji aluminiowej.

Wielofunkcyjna drabina
Wielofunkcyjna drabina wykorzystuje zamykane zawiasy i konstrukcję drabiny wysuwanej, aby funkcjonować na wiele sposobów, w tym drabina ze stopniami o równych lub nierównych długościach boków, drabina jednosekcyjna lub jako podpora rusztowania działająca jak koń piłowy

Wybór odpowiedniej wysokości i zasięgu drabiny
Wybór drabiny o odpowiedniej długości nie jest tak prosty, jak określenie wymaganej wysokości w pionie. Długość drabiny musi uwzględniać kilka czynników, w tym:

• Kąt nachylenia drabiny.
• Najwyższy punkt stojący na drabinie (cztery szczeble od góry).
• Wymagane zachodzenie na siebie sekcji drabin.
• Przedłużenie powyżej linii dachu.

Powyższy wykres pokaże zalecaną wysokość drabiny dla wysokości rynny lub górnego punktu podparcia drabiny. Jeśli korzystasz z drabiny, aby wejść i wejść na dach, powiedzmy w celu przeprowadzenia inspekcji, drabina musi być wystarczająco długa, aby wystawać trzy stopy poza linię dachu. Jeśli drabina ma być oparta o linię dachu lub o rynny podczas czyszczenia rynien.


Wybór odpowiedniego obciążenia drabiny
Jak można się spodziewać, drabiny są zaprojektowane i skonstruowane tak, aby bezpiecznie utrzymać określoną ilość ciężaru, jaki ponosi osoba, i wszelkie przenoszone przez nią ładunki (przybliżone potencjalne masy materiałów pokazano na powyższym schemacie).

Drabiny mają różne klasy pracy, identyfikowane na podstawie ich klasy i typu. Obciążenie to maksymalna bezpieczna nośność drabiny, która obejmuje zarówno ciężar osoby w pełni ubranej, jak i ciężar wszelkich narzędzi i materiałów wnoszonych na drabinę.

Oceny pracy obejmują następujące kategorie:

Im większa drabina, tym zwykle stają się większe, grubsze i cięższe. Wybierając drabinę, zastanów się, jak łatwo będzie ją przechowywać lub transportować. Kompaktowa drabina wysuwana znacznie poprawia manewrowość i ułatwia przechowywanie. Zamiast dwóch zachodzących na siebie sekcji, które tworzą standardową 16-stopową drabinę wysuwaną, kompaktowa drabina wysuwana wykorzystuje trzy krótsze zachodzące na siebie sekcje, co ułatwia przechowywanie i transport.

Bezpieczeństwo na drabinie
„Upadki pozostają główną przyczyną niezamierzonych urazów [zgonów] w całym kraju, a 43 procent śmiertelnych upadków w ostatniej dekadzie dotyczyło drabiny. W szpitalu leczono około 4 000 urazów nieśmiertelnych związanych z drabiną. oddziały ratunkowe w 2011 r. ”

Według Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich każdego roku stwierdza się około 15 000 urazów związanych z drabiną. Wielu można zapobiec, zachowując zdrowy rozsądek i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa na drabinie.